srijeda, 4. lipnja 2014.

Tutorijal – dekupažirana mdf kutija s 3d efektom, dio prvi

Potrebni materijal: 

-          -stari reklamni letci (da zaštitimo radnu površinu)
-         -  stara odjeća (koliko god pazili, uvijek ćete se zafarbati)
-          - gumica za kosu (dugu kosu je najbolje dići u punđu – da, bilo je boje i u kosi i teško ide dolje!)
-          - mdf ili drvena kutija
-          - odvijač
-          - posudica za šarafe
-          - mekani kist ili spužvica
-          - bijela akrilna boja (ja sam koristila bijeli Takril – akrilnu boju za beton)
-          - bijeli kit za drvo ili bijela strukturna pasta
-          - 3d šablona od pleksiglasa
-          - nož za mazanje
-          - selotejp
-          - posuda s vodom
-          - spužvica za pranje (ona za suđe)
-          - prozirni lak na bazi vode (ja sam koristila bezbojni Aqualux)
      - salveta
      - škare
      - ljepilo za dekupaž
-     -  komadić grafo folije 

Zaštitimo radnu površinu i odjenemo staru odjeću. Kosu maknemo s puta. Sjednemo :D

Najprije kutiji pomoću odvijača skinemo šarafiće, kopčice, držače i sve stavimo u posebnu posudicu (za koju treba zapamtiti kamo smo je stavili, pogotovo ako radite više kutija odjednom).



Nakon toga, odvojimo poklopac i donji dio kutije, te donji dio kutije stavimo sa strane.

Kistom ili spužvicom obojimo poklopac bijelom akrilnom bojom. Bez panike, mdf i drvo malo teže upijaju boje, tako da će biti potrebno nanijeti boju u nekoliko slojeva da bi poklopac bio sasvim bijel. Napomena – svaki sloj se treba osušiti prije nego se nanosi novi.



Dok se suše bijeli slojevi, uzmemo donji dio kutije. Pripremimo si 3d šablonu od pleksiglasa, selotejp, kit za drvo ili strukturnu pastu i nož za mazanje.
Pažljivo prislonimo šablonu na kutiju, tamo gdje želimo da nam kasnije bude otisak šablone i učvrstimo je na tom mjestu selotejpom, da bude čim čvršće i stabilnije.



Zatim nožem za mazanje zagrabimo kit za drvo/strukturnu pastu i razmažemo je preko šablone, pazeći da popuni sve rupice. Napomena – ako ne želite koristiti šablonu u potpunosti, već samo jedan njen dio – dio koji NE želite koristiti, prekrijte selotejpom. Dobro razmažite u smjeru lijevo i desno i zapunite šablonu koliko ide. Višak kita/paste vratite u posudu i zatvorite je. 



Zatim polako skidajte selotejp i pažljivo odignite pleksiglas šablonu. Ako vam je kit/pasta otišla ispod šablone i dogodilo vam se ovo – ne paničarite.



To je zato što šablona nije bila dovoljno dobro pričvršćena selotejpom. Ukoliko vam se ovo dogodi, skinite šablonu, maknite selotejp i stavite šablonu u posudu s vodom. Nožem kojim ste razmazivali kit/pastu pokupite pastu s kutije i vratite u njenu posudu. Očistite koliko ide. Ne brinite ako ne ide sve, ošmirglat ćemo J 



Zatim strpljivo (kao ja), probajte ponovno. Operite šablonu pomoću spužvice, kao i nož koji ste koristili, obrišite ih i ponovite postupak. Evo, upalilo je ;) 






Sve isto napravite i na bočnim stranama kutije (svaki put nakon korištenja šablone skinite selotejp i bacite, operite i obrišite šablonu i nož za mazanje i zaljepite novim selotejpom), pri čemu pazite da ne oštetite već nanešene otiske na drugim stranama kutije. Za početnike preporučam da jedan otisak (na prednjem dijelu kutije) naprave danas, puste ga 24h da se osuši i zatim krenu s ostalim otiscima. Za napredne... Napredni znaju o čemu pričam :D 


Kad ste nanijeli (uspješno hihi) otisak na sve strane na koje ste željeli (ja sam ga nanijela naprijed i s lijeve i desne strane), odložite kutiju na sigurno i pustite da se u potpunosti osuši – ja uvijek ostavim preko noći. Ne brinite ako izgleda čupkavo, to ćete srediti drugi dan kad se osuši. 

Vratite se poklopcu koji bi trebao biti besprijekorno bijel. Farbajte dok ne poludite. Šalim se, nanesite jedno 5 slojeva ili koliko je vama dovoljno/potrebno. Meni je s bijelim takrilom trebalo 6 slojeva da bih bila zadovoljna.



Kad postignete bjelinu poklopca koju ste željeli, i zadnji sloj je suh, bezbojnim Aqualuxom prelakirajte cijeli poklopac. Aqualux je odličan jer je na bazi vode – što znači da se kist kasnije može oprati samo s vodom i sapunom. Plus mu je i što se jako brzo suši i ne požuti s vremenom, za razliku od laka za čamce kojem treba i po 24h i koji nakon određenog vremena na bijeloj podlozi požuti – saznala sam na teži način L

P.S. Kad prvi put kupite i otvorite Aqualux (jedva ga otvorite), bit će bijel. Ne dajte se smesti, potpuno je proziran kad se nanosi. Ovako izgleda u limenci. 




Ako se pitate zašto smo lakirali prije nego što smo uopće stavili motiv - evo odgovora. Ponekad salveta ako je intenzivnih tonova, zna pustiti boju prilikom ljepljenja. To stvara velike frustracije i proizvodi suze (znam iz iskustva). Ako salvetu nanosimo na lakiranu suhu površinu, lako možemo boju koja curi obrisati kistićem, spužvicom ili krpicom, za razliku od površine koja je samo obojana.

E sad, kad vam se aqualux suši, vrijeme je za pripremu motiva. Odaberete salvetu koju ćete koristiti, ja sam se odlučila za ovu s kolibrićem.



Izrežite dio koji ćete nalijepiti na poklopac. Zatim odvojite slojeve salvete tako da vam ostane samo najgornji sloj, onaj koji jedini nije bijel. Moja salveta je bila dvoslojna pa sam samo jedan sloj odvojila.



Nježno (nakon što je lak POTPUNO suh, prislonite salvetu tamo gdje je mislite naljepiti, tako da vidite gdje sve trebate nanijeti ljepilo.



Maknite salvetu, uzmite ljepilo za dekupaž, ja trenutno koristim ovo. 



Razmažite ga kistom po mjestima kud će ići salveta, dobro i temeljito (ne smije biti suhih mjesta, inače će se salveta poderati). Trudite se ljepilo nanijeti ravnomjerno i ne koristite ga previše, a ni premalo. Ukratko – premažite sva mjesta a višak pokupite kistom i vratite u posudu od ljepila.
E sad uzmite salvetu i polako i nježno je prislonite na ljepilo. Po potrebi rukama posložite točno gdje želite i pazite da vam se dijelovi salvete ne savijaju naopako.

Uzmite komadić čiste tvrđe prozirne folije (ja koristim grafo foliju). Nemojte koristiti mekane folije jer neće učiniti trik, nego će vam poderati salvetu. 



Dakle, komadić tvrde folije nježno prislonite na sredinu motiva i 'peglajte' prema van. Nježno pritišćite sve male mjehuriće zraka koji se pojave ispod salvete i tako radite preko cijelog motiva dok ga cijelog ne zaljepite i dok ne bude nijednog nabora radi zraka.



Kad ste s tim gotovi, pričekajte da se osuši.

Kad je ljepilo pod salvetom suho, sve prelakirajte aqualuxom, nježnim potezima mekog kista. Ne brinite ako u ovoj fazi salveta ponovo poprimi nabore. To samo znači da ste koristili previše aqualuxa i oni će tijekom sušenja u potpunosti nestati. Pazite da ne idete suhim kistom preko salvete jer ćete je na taj način možda poderati, a to bi bila šteta nakon svog ovog truda.




Ostavite sve da se potpuno osuši. Ja ću sve ostaviti u toj fazi do sutra, ionak mi podvečer vid i koncentracija oslabi. Tako da nastavak tutorijala očekujte... sutra J

Nema komentara:

Objavi komentar